Na Hradiště a vyhlídky hřebene Prahy
Hřeben Prahy a jeho další pokračování kolem Hradiště a vrchu Brdce až do Borského sedla, si velmi oblíbili lyžaři. Hřeben nikde neklesá pod 770 m nad mořem, a jsou zde proto zajištěny zpravidla velmi dobré sněhové podmínky.
Východištěm bude obec Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem, která je nejvýše položenou samostatnou obcí ve Středočeském kraji (asi 690 m) a je možné se zde také občerstvit hned ve dvou zařízeních, z nichž velmi oblíbená je především cyklistická restaurace Nepál (poskytuje také základní cykloservis). Stýkají se tu dvě cyklotrasy – č. 2273 a 8190. KČT už provedl vyznačení modré turistické značky z Obecnice přes Třemošnou a Skelnou Huť právě do Nepomuku (zatím se ještě čeká na její doznačení k Sobenskému rybníku) a žluté značky ze sedla U sv. Jana kolem vyhlídek na Prahu.
Navštívíme několik zajímavých míst. Neprávem opomíjené Hradiště (841 m) s půvabným a divokým kamenným mořem těsně pod svým vrcholem, boudu U břízy, jednu z posledních zachovalých strážních bud v Brdech, v terénu nenápadný, ale z dálky velmi výrazný Malý Tok (844 m) s velikými borůvkovými plantážemi, druhou nejvyšší horu Brd, Prahu (862 m) s věží meteorologického radaru ČHMÚ a především hned několik vyhlídek na hřebeni mezi Prahou a Malým Tokem.
Z nich bych zvlášť vyzdvihl Vyhlídku pod Malým Tokem – není k ní bohužel cesta turisticky vyznačena, ale snadno ji najdeme, když od Malého Toku překročíme Tockou lesní cestu a budeme pokračovat po výrazné pěšině pouhých 217 m mírným klesáním. Výhled z ní za to opravdu stojí. Najdeme tam i lavičku a „vrcholovou“ knihu. O Čákově vyhlídce je asi zbytečné mluvit. Cesta přímo k ní sice také není vyznačena, ale dovede nás do její blízkosti (120 m). I tady najdeme „vrcholovou“ knihu, panoramatický náčrt toho, co můžeme spatřit a taky teploměr. Odtěžením lesa v nedávné minulosti se otevřely ale další vyhlídky, které nabízejí rozhled nyní i lepší než ze samotné Čákovy vyhlídky. Kromě už zmíněné pod Malým Tokem stojí za upozornění hlavně ta, kterou intuitivně a snadno najdeme hned, jak spolu se žlutou turistickou značkou odbočíme z Tocké lesní cesty směrem na Prahu. Vyhlídek je ostatně cestou mnohem víc, velmi okouzlují výhledy z Borské lesní cesty, tentokrát směrem na Třemošnou, která se odtud jeví poněkud nezvykle.
Ve strategicky důležitém sedle U sv. Jana (rozcestí) stávala další strážní bouda (dnes jí zde připomíná už jen obrázek) a právě nedaleko Čákovy vyhlídky a další vyhlídky severozápadně od vrcholu Prahy (výhled např. na Padrť, Plzeň a Slavkovský les), narazíme na artefakty ze druhé světové války – mohutné železobetonové patky a kamenný podstavec německého radiolokátoru Freya.
V mapce výletu jsou pojmenovány vybrané lesní cesty. Některé jsou už označené v terénu (Planýrka, Andělská, Borská, Tocká, Pražská linka, Havelská, Kormundovka). Kuriózně je vedena Pražská linka a není úplně jisté, jak bude nakonec pojmenována důležitá cesta ze sedla U sv. Jana přímo do Nepomuku, která překonává velký spád a dnes po ní už vede modrá trasa. Snad Dřevěnka (ale to by byla v Brdech už asi čtvrtá), možná Ke svatému Janu. Za zmínku stojí, že horský les v okolí vrchu Praha je zařazen do II. zóny ochrany CHKO.
Částečně výlet využívá už nové turistické značení (po Planýrce, části Tocké cesty a kolem vyhlídek před Prahou), zbytek vyplývá ze zákresu v mapce. V mapce je vyznačena většina důležitých informací.
Pavel Čámský