Zajímavá místa na Třemošné
Představovat v Příbrami Třemošnou by bylo nošením dříví do lesa. Snad i ti, kteří pohyb a pobyt v přírodě speciálně nevyhledávají, tam už někdy byli.
779 m vysoká západní dominanta města je prostě příbramská hora a okolnost, že katastrálně už náleží k Obecnici, na pozitivním vztahu obyvatel našeho města k tomu zajímavému kopci nic nemění.
Na mapce jsem sice vyznačil případnou vycházkovou trasu (dlouhou 6,8 km), kterou jsem si osobně oblíbil, ale popisovat její průběh je, myslím, také skoro zbytečné. Proto se jen omezím na to nejzákladnější: Z Orlova kolem vyhlídkového posedu („rozhledny“) k hájovně U Slaniny, po Slaninské lesní cestě směrem k Pilské nádrži až na rozcestí s modrou značkou a po ní vzhůru kolem Studánky pod Ohrádkou na rozcestí Nad Slaninou. Dále po modré až na vrchol, z něho do Třemošenského sedélka (a z něho případně odbočkou na Kazatelnu a zpět). Ze sedélka po hřebeni na Malý kámen (Hadí skálu) a sešupem do sedla U obrázku a dále klesáním (po modrém vycházkovém okruhu) na rozcestí Pod Malou Třemošnou a stále po okruhu na rozcestí Orlov se žlutou značkou – a zpět do Orlova na parkoviště.
Tentokrát tu jen krátce představím několik míst, která určitě stojí za pozornost. Na mapce jsou označena čísly od 1 do 10.
-
Kozičínské skály – romantické a poměrně divoké pásmo slepencových skal ve výšce 630m těsně nad osadou Kozičín. Ačkoli je velmi snadno přístupné, málokdo o něm ví.
-
Hájovna U Slaniny – tu zase zná kdekdo. Ale je už méně těch, kteří vědí, že hned vedle hájovny, směrem na Orlov je obora s nádhernými jeleny. Jejich pozorování je hezkým zážitkem nejen pro děti.
-
Bezejmenná studánka nad Slaninou – o ní zas neví téměř nikdo. V 660 m z ní vyvěrá malý potůček, mířící ke Kozičínu a v jejím okolí je vždycky spousta hnědých hřibů a občas i těch smrkových.
-
Studánka Pod Ohrádkou (682 m) – vede kolem ní modrá turistická značka a VLS sem umístily i příjemné odpočívadlo. Místo zná dnes už nemálo výletníků. Studánka má silný pramen dobré vody a pěkné okolí pod srázy Malé Ohrádky (735 m) a Ohrádky (747 m) – druhého nejvyššího vrchu Třemošenského hřebene.
-
Tocká vyhlídka (756 m) – z rozměrného úložiště dřeva na Třemošenské cestě se otevírá velmi pěkný výhled přes strmě klesající mýtinu směrem k nejvyšší hoře Brd, Toku (865 m) a pod ním na kulatý Klobouček (703 m) i do údolí Albrechtského potoka.
-
Třemošenské sedélko (759 m) – další pěkná a romantická vyhlídka do oblasti Toku a k Obecnici. Ze sedélka vede modrá značka na známou Kazatelnu.
-
Kazatelna (730 m) - výrazné skalisko, dokonalý příklad mrazového zvětrávání odolných třemošenských slepenců, na úpatí obklopený rozsáhlým suťovým polem. Pokud nebude postavena rozhledna na Třemošné, zůstane Kazatelna nejlepším vyhlídkovým místem nejen na Příbram, ale do daleka, až na Českomoravskou vrchovinu a Novohradské hory a Šumavu s Boubínem.
-
Malý kámen (737 m) – (také zvaný Hadí skála), další pěkný mrazový srub v Třemošenském hřebeni. Ze skaliska se nabízejí hezké výhledy na Příbram a částečně i do údolí Litavky a na Hřebeny.
-
Sedlo U obrázku (695 m) – sedlo mezi Malým kamenem a Malou Třemošnou je pojmenováno podle obrázku, umístěného na mohutném buku, na němž se horníci klaní své patronce, sv.Barboře. Opět hezké výhledy do kraje.
-
Bunkry a mohyla pod Malou Třemošnou (662 m) – připomínka druhé světové války a protinacistického odboje na Příbramsku. Partyzáni v bunkrech sice nejspíš žádní nebyli, ale bunkry sloužily jako úkryt pro pronásledované a skladiště proviantu a snad i výbušnin.
Příbramanům určitě není třeba připomínat, že Orlov a oblast Třemošné jsou ideálním východištěm na Tok. V zimě je také Orlov počátečním bodem tzv. Středobrdské lyžařské magistrály, která vede přes Tok a Jordán do Zaječova. Věřím, že řada našich čtenářů ji důvěrně zná.
Pavel Čámský