Poznávat Příbram můžete i z domova
Hornické město, příběhy jeho obyvatel nebo jen krásná krajina kolem něj inspirovaly řadu místních umělců. Stále je co objevovat díky volně dostupným knihám, filmům a záznamům.
Filmovou adaptaci Bílé nemoci z roku 1937, která se stala vrcholně autorským počinem herce Antonín Dvořák V iVysílání České televize si můžete pustit například první televizní inscenaci Rusalky z roku 1960 s legendárním Eduardem Hakenem v roli Vodníka, záznam opery Čert a Káča z Národního divadla nebo symfonii č. 8 z loňského zahájení Dvořákovy Prahy. Kompletní digitální archiv v těchto dnech zdarma zpřístupnila Berlínská filharmonie. I tady jsou k přehrání Dvořákova díla z „Vysockého“ období, například druhá řada Slovanských tanců nebo symfonie č. 7 vedená současným šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem.
|
Zahrada vily Rusalka, kde Dvořák s nadšením sadařil a choval holuby, foto: Karolina Ketmanová
Vyšší princip popisuje skutečné červnové události roku 1942, kdy sextán Antonín Stočes vytrhl z časopisu fotografii Adolfa Hitler se slovy „To sem nepatří!“ Incident se dostal až na německý úřad. Gestapem byl zatčen jak Antonín Stočes a jeho otec Vojtěch, tak i ředitel školy Lukeš – údajně pro schvalování atentátu na Heydricha. Všichni tři byli o několik dní později v táborské věznici popraveni. Drdovo zpracování se od některých reálií odlišuje, stejně jako pozdější film Jiřího Krejčíka. Povídka vyšla v souboru Němá barikáda, v němž Jan Drda zpracoval příběhy obyčejných hrdinů 2. světové války.
|
Někdejší budova gymnázia v Jiráskových sadech, kde se v červnu 1942 odehrál tragický příběh zpracovaný v povídce Vyšší princip, foto: Karolina Kemtanová
Hermína Týrlová Dokument s názvem Hermína Týrlová, příběh první dámy animovaného filmu, z roku 2017 si můžete přehrát v archivu České televize.
■ Václav Bešťák |
Další články: