Ladislav Kadlec
„Tady od té cukrárny dolů stála řada policejních aut,“ ukazuje na kratší stranu náměstí, které se v té době svým názvem hlásilo k říjnové socialistické revoluci.
„V pondělí 20. listopadu nás tu bylo stejně jako těch policajtů, v úterý už jsme byli v přesile.“ Ladislav Kadlec se podílel na příbramském listopadovém dění v roce 1989 – a tohle je příběh, který ho k němu přivedl.
Ale to se mi stal takový zážitek, to jsem byl v páté nebo šesté třídě. Byl dějepis a dostali jsme knížku. Půlka třídy měla novou učebnici, zbytek starou. A ti, co měli starou, si museli vzít pero a měli jsme na jedné fotografii začernit jednoho pána. V nové učebnici už byl obrázek upravený. A v tu chvíli jsem si řekl: „To opravdu mi ten táta nelže, vždyť ta fotka tam byla, a najednou ten chlap musí zmizet, no to je asi podvod.“ Ani já se vojně nevyhnul. Byl jsem u helikoptér na Balonce. To se mi tam stala taková zajímavá věc, nevím, jestli se vám to taky stalo. Jednou v zimě, mráz jako blázen, a já byl na stráži. Člověk se sice během dne osm hodin prospal, ale zpřetrhaně, takže jsem byl hrozně unavený. A já se opřel o takovou traverzu a vestoje usnul. No a teď mě probudily kroky, ale přešly mě. Ti lidi šli docela rychle a po 15 metrech jsem zařval: „Stůj, kdo tam?!“ Hrozně se lekli, trhli sebou a vynadali mi. Chtěli mě nahlásit a poslat do Sabinova za to, že jsem spal. „Ale já nespal,“ povídám. „A proč jste nás nezastavil podle předpisů,“ ptali se, ale hned jsem odpověděl: „No, tak jsem vás viděl, že jdete, a mně to došlo až potom...“ Chvíli jsem to s nimi řešil a nakonec, ani nevím jak, jsem se z toho vylhal.
|
Tehdy jsem byl myslivcem a měl doma kulovnici. Když vojáci jezdili pro vodu, tak jezdili s cisternou a doprovázel to SKOT, střední kolový obrněný transportér. A v něm leželi ti Rusáci s flintama. A jezdili takovou zatáčkou u skály. A já si říkal, že jednoho zastřelím. To musím udělat. V rozhlase ale pořád hlásili, ať nic neděláme, ať se na to vykašleme. Nakonec jsem od toho upustil. Když přišel listopad 1989, bylo to u nás všelijaké. Do některých měst a obcí se zprávy z Prahy dostaly skoro hned, jinde to trvalo i několik dnů. Ta místní garnitura se toho nechtěla vzdát. V reakci na generální stávku 27. listopadu se dokonce uvažovalo, že se zamkne budova vodovodního podniku, aby z budovy nemohl nikdo v pondělí o poledni odejít. No a víkend skončil a ke stávce se přidali i ti největší stalinisti, kteří doposud samotní režim vychvalovali.
|
Už jsem nějakej ten pátek v důchodu, kterého si patřičně užívám. Hodně času mi bere péče o koně, ale ve volných chvílích vždy rád zajdu na vycházku do našich krásných Brd, které mám za humny. Nejraději pak na Třemošnou nebo k Pilskému rybníku. ■ text: Zdeněk Kubát a Karel Kraus, foto: Karolina Ketmanová |
Další články: