Do hlubokých brdských lesů
Přidat do plánovače +Stovky zpevněných i nezpevněných, značených i neznačených lesních cest a pěšinek, skalisek, čistých studánek a potůčků, rozsáhlých vodních ploch, nápadných vrcholů i zapomenutých údolí. CHKO Brdy jsou pohořím nezastavěným, původními vesnickými komunitami dávno opuštěným, desítky let jako vojenský prostor uzavřeným. O to více čekají na to, až je s láskou a pokorou objevíte a prozkoumáte.
Příbram představuje ideální výchozí místo pro výlety, ať už se vydáte pěšky, nebo na kole. Z osady Orlov, místní části Příbrami, se jednoduše dostanete například k Pilskému rybníku, třetí největší vodní ploše v Brdech. Odtud můžete pokračovat dále do hlubokých lesů, nebo se vrátit zpět. Třeba přes Třemošnou, jednu z nejvýraznějších brdských hor. Z mrazového srubu Kazatelna se tu otevírá náhledná vyhlídka nejen na Příbram, ale až na Českomoravskou vrchovinu, Novohradské hory a Šumavu s Boubínem.
Od Pilského rybníka už je to jenom kousek na Tok, nejvyšší vrchol Brd i středních Čech. V jeho okolí se rozkládá působivá krajina někdejší dopadové plochy dělostřelecké střelnice s řadou výhledů daleko do krajiny. Za zastavení stojí také nedaleký vrch Houpák, z holého vrcholu se nabízí patrně nejkrásnější panoramatický rozhled v Brdech – až k pohraničním horám. Na přilehlé dopadové ploše Jordán se nachází řada bunkrů včetně pěchotního srubu „Benešák“, asi nejslavnější pevnostní stavby v Brdech.
Z Jinec vás naučná stezka zavede na tajuplný vrch Plešivec, jenž bývá označován za „Olymp Brd“. Příkré skalisko Čertova kazatelna, ale i jiná místa temene Plešivce, nabízejí široký rozhled zejména na centrální Brdy. Nedaleko vrcholu se ukrývá vyhlídka Fabiánova zahrádka, ve svazích pak známé Smaragdové jezírko nebo mohutný viklan.