Po stopách
Václava Bedřicha
Maxipes Fík, Bob a Bobek nebo Říkání o víle Amálce. To je zlomek seriálů, pod které se – vedle samotné znělky Večerníčka – režijně či výtvarně podepsal. Václav Bedřich byl jedním ze spoluzakladatelů českého kresleného animovaného filmu.
1. RODNÝ DŮM
Václav Bedřich se narodil pod Svatou Horou, v Ondrákově ulici čp. 85.
Antonínu Bedřichovi, úředníkovi důchodové kontroly, a Marii Bedřichové, ženě v domácnosti, se 28. srpna 1918 narodil syn Václav. Stalo se tak pod Svatou Horou, v Ondrákově ulici čp. 85. Už od raného dětství patřilo mezi jeho záliby kreslení, přestože z něj na vysvědčení – na rozdíl od svých spolužáků – často nosil dvojku.
Maturitní zkoušky složil Václav Bedřich na příbramském reálném gymnáziu 1. června 1938. Na podzim začal studovat Právnickou fakultu na Karlově univerzitě. Rok nato ale nacisté uzavřeli české vysoké školy, a Václav Bedřich tak musel hledat uplatnění jinde. Ve studiu AFIT, Ateliéru filmových triků, začal pracovat jako kreslíř a animátor. Podílel se tu na proslulém filmu Svatba v korálovém moři, který se pro svou tehdejší technickou vyspělost stal mezníkem v dějinách české animace.
2. REÁLNÉ GYMNÁZIUM
Maturitní zkoušky složil na příbramském reálném gymnáziu 1. června 1938.
V Příbrami a na Březových Horách se skauting těšil velké oblibě a nadšeným skautem byl i Václav Bedřich. Řada jejich výprav vedla nejen do okolí města, ale – dokud to situace aspoň trochu umožňovala – i do nedalekých Brd. „Rozsáhlý les mezi Zbraslaví, Mníškem pod Brdy, Dobříší a Hostomicemi, Zbirohem, Rokycany a Rožmitálem pod Třemšínem, jako by byl magnetem, který k sobě přitahoval všechny skauty žijící v jeho okolí,“ připomíná Václav Veselý ve sborníku Podbrdsko.
V předválečné době se dařilo i katolickému skautinugu. „Letní tábory katolických skautů vedl profesor Martinovský. Byly organizovány turnaje v odbíjené, honba za liškou, atletické závody. Záhy nastoupili vybraní bratři ke zkouškám Tří orlích per (mezi prvními Valenta, V. Bedřich, Hloucha, Staněk, Komanec, Čechura).“ Mladí skauti se také učili, jak vázat knihy, vycpávat ptáky nebo vyřezávat ze dřeva.
S vysokoškolským studiem mizí i poslední Bedřichovy stopy v Příbrami. Když skončila válka, řada tvůrců se přesunula do nově vzniklého studia Bratři v triku. Tady se Bedřich stal samostatným režisérem. Mezi jeho první snímky patřil například „Hrnečku, vař!“, kreslená adaptace stejnojmenné lidové pohádky ze sbírky Karla Jaromíra Erbena, nebo „Čert a Káča“ na motivy předlohy Boženy Němcové.
Nakonec pod jeho vedením vzniklo více než 300 animovaných filmů, mezi nimiž byly i krátké reklamní, agitační a výchovné filmy natočené pro tehdejší Reklamní podnik a PropagFilm. Václav Bedřich byl také režisérem znělky Večerníčku, kterou natočil v srpnu 1964 a která je dnes nejstarší televizní znělkou v Česku. K nejznámějším Bedřichovým večerníčkovým seriálům patřil například Bob a Bobek - králíci z klobouku, Pohádky ovčí babičky, Štaflík a Špagetka, Maxipes Fík, O zvířátkách pana Krbce nebo Říkání o víle Amálce.
Václav Bedřich zemřel 7. března 2009 v Praze ve věku 90 let.
3. SKAUT
V Příbrami se skauting těšil velké oblibě a nadšeným skautem byl i Václav Bedřich.
Václav Bešťák
foto: Karolina Ketmanová